عناصر برنامه درسی آموزش عالی

برنامه های درسی آموزش عالی هرچند به صورت کلی همانند برنامه های درسی قبل از دانشگاه هستند اما در برخی موارد با هم تفاوت دارند. این تفاوت ها ریشه در ماهیت دیسیپلینی برنامه های درسی دانشگاهی و تخصصی بودن موضوع  دارد. برنامه های درسی آموزش عالی از نظر سابقه پژوهشی دارای نوعی فقر فراگیر هستند که به کشور ما هم خلاصه نمی شود و موضوعی جهانی است. البته در چند سال اخیر برنامه های درسی دانشگاهی توجه محققان را به خود جلب کرده و کارهای مفیدی در این زمینه انجام شده است. برای ادامه بحث در مورد برنامه های درسی بهتر دیدم که عناصر برنامه درسی را در آموزش عالی مورد بررسی قرار دهم تا پلی باشد برای ورود به بحث اصلی وبلاگ یعنی برنامه هایدر در حوزه آموزش عالی. از این رو مطلبی که می خوانید از کتاب "شکل دهی به برنامه های درسی دانشگاهی"، اثر استارک و لاتوکا (1997) که یکی از متون معتبر در برنامه درسی اموزش عالی است اقتباس شده است.

آنها می گویند تعاریف رایج از برنامه درسی در حوزه آموزش عالی زیاد مصداق ندارد و دلیل این امر را در رسالت ها، مأموریت ها و کارکدهای آموزش عالی می بینند. تعریفی که ایشان ارائه می دهند این است:

برنامه درسی یعنی "طرح آکادمیک"

این طرح یک نقشه جامع برای عمل است که شامل هدف، فعالیت و روش های اندازه گیری موفقیت است. در کنار هم قرار دادن دو کلمه "طرح" و "آکادمیک" و استفاده از آن برای تبیین برنامه های درسی دانشگاهی جای تأمل بسیار دارد. با این تعریف استارک و لاتوکا عناصر زیر را برای برنامه درسی بر می شمارند:

1. هدف که شامل اهداف کلی است که هدایت کننده دانش، مهارت و نگرش ها به یادگیرنده است؛

2. محتوا؛

3. توالی که در بر دارنده نظم موضوعات مورد نظر برای هدایت یادگیری است؛

4. یادگیرنده؛

5. فرایندهای آموزشی؛

6. منابع آموزشی؛

7. ارزشیابی؛

8. تعدیل و یا تغییر برنامه بر اساس نتایج ارزشیابی.

همانطور که مشاهده می شود این عناصر با موارد مورد نظر اکر (2003) تفاوت دارد و آنچه نویسندگان برای توجیه این طبقه بندی آورده اند عمدتاً به این موضوع اشاره دارد که از طریق عناصر فوق می توان به برنامه های درسی دانشگاهی به عنوان "طرح آکادمیک" جامه عمل پوشاند.

علاقه مندان برای مطالعه بیشتر می توانند فصل اول از کتاب فوق را مطالعه نمایند.

/ 6 نظر / 27 بازدید
فائقه مهرزادی

سلام وقت بخیر دارم روی نتایج برنامه درسی قصدشده و اجرا شده و کسب شده ریاضی اپتدایی کار میکنم خیلی خوشحال میشم اگر بتونید راهنماییم کنید (کارشناس ارشد برنامه درسی تهران)

فائزه

سلام مطالبی که در وبلاگ قرار دادید خیلی مفید و جدید هستند.مممنون میشم اگر لطف کنید توضیحات کامتری در مورد موضوعات بدید چون شرح ها خیلی مختصر هستند.(کارشناس ارشد آموزش ابتدایی علامه)

جمال

سلام دکتر جان با عرضه خسته نباشید وبلاگ قشنگ و خوبی دارید. آرزوی موفقیت دارم براتون یه سر به ما بزنید http://www.salimi1359.blogfa.com/

خوبه

خوبه

-

سلام وبلاگ مفیدی دارید موفق باشید